http://www.osbb-inform.com.ua/2017/12/22/546546/
Щодо питання, яка площа враховується для розрахунку внеску, то відповідно до ст.. 20 Закону № 2866 та п. 2 розділу ІV Наказу № 141, частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.
Тобто як бачимо в Законі № 417 та Наказі № 141 мова іде про внески та про загальну площу квартири чи нежитлового приміщення.
Термін «Загальна площа квартири» використовується у ряді підзаконних актів (Наказ № 251 Держкомстат України від 21.07.2008р. «Про затвердження Інструкції щодо заповнення форми державного статистичного спостереження N 1-житлофонд (річна) “Житловий фонд”»; Наказ N 127 від 24.05.2001р. «Про затвердження Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна»; Наказ № 95 Держкомстат України від 18.04.2005, Інструкція з ведення погосподарського обліку в сільських, селищних та міських радах; Наказ Державного Комітету України з питань Житлово-Комунального Господарства від 5 вересня 2003 року N 146 «Про затвердження Методичних рекомендацій з питань технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна»; тощо ) відповідно до яких Загальна площа квартири визначається як сума площ усіх приміщень квартири, убудованих шаф і літніх приміщень, підрахованих з такими знижувальними коефіцієнтами:
- для балконів і терас – 0,3;
- лоджій – 0,5; засклених балконів – 0,8;
- веранд, засклених лоджій і холодних комор – 1,0.
При цьому під квартирою мається вважається – житлове приміщення – внутрішня ізольована частина будівлі, відокремлена від інших суміжних приміщень стінами без прорізів або глухими перегородками, за наявності необхідних підсобних приміщень (кухня, туалет, ванна), а також має самостійний вихід на вулицю, двір, коридор загального користування або сходову клітку.
Більш детальну відповідь на дане питання, можемо знайти в ДБН В.2.2-15-2005 «ЖИТЛОВІ БУДИНКИ. ОСНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ.» відповідно до положень Додатку Б
Балкон – виступаюча з площини стіни фасаду обгороджена площадка, що служить для відпочинку влітку.
Квартира – комплекс взаємопов’язаних приміщень, використовуваних для проживання однієї сім’ї різного чисельного складу або однієї людини, який включає (як мінімум): житлову (житлові) кімнату, кухню, ванну кімнату (душову), вбиральню (або суміщений санвузол), передпокій, комору чи вбудовану шафу.
При цьому Загальна площа квартири – сумарна площа житлових і підсобних приміщень з урахуванням лоджій, балконів, веранд і терас, що враховуються з коефіцієнтом відповідно до додатка В.
відповідно до положень Додатку В
В.2 Загальну площу квартир визначають як суму площ усіх приміщень квартири, вбудованих шаф і літніх приміщень, підрахованих із такими знижувальними коефіцієнтами:
– для балконів і терас – 0,3;
– для лоджій – 0,5;
– засклених балконів – 0,8;
– веранд, засклених лоджій і холодних комор – 1,0.
Таким чином, як бачимо до загальної площі квартири також включається площа балконів.
Щодо нежитлових приміщень, то відповідно до ДБН В.2.2-15-2005 «ЖИТЛОВІ БУДИНКИ. ОСНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ.»
Нежитлове приміщення – приміщення в структурі житлового будинку, що не відноситься до житлового фонду. Є самостійним об’єктом цивільно-правових відносин.
При цьому мається на увазі, з врахуванням ст. 4 Житлового Кодексу Української РСР від 30.06.1983р. нежилі приміщення в жилих будинках, призначені для торговельних, побутових та інших потреб непромислового характеру.
Тому при визначені розміру внеску, які мають сплачувати співвласники, береться до уваги загальна площа квартири чи нежитлових приміщень з урахуванням площі лоджій, балконів, веранд і терас.
До уваги!
Порядок управління багатоквартирним будинком регулюється Законом України № 2866-III «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» від 29.11.2001 р. (далі – Закон № 2866), так відповідно до положень ст. 4 Закону № 2866, майно ОСББ утворюється з:
- майна, переданого йому співвласниками у власність;
- одержаних доходів;
- іншого майна, набутого на підставах, не заборонених законом.
- Майно, придбане об’єднанням за рахунок внесків та платежів співвласників, є їхньою спільною власністю.
Визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників віднесено до виключної компетенції загальних зборів співвласників, при цьому рішення про визначення переліку та розмірів внесків і платежів співвласників…. вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менш як дві третини загальної кількості усіх співвласників, а в разі якщо статутом не передбачено прийняття таких рішень, – більшістю голосів, відповідно до ст. 10 Закону № 2866 та п.8 розділу ІІІ Наказу № 141 Державного комітету з питань житлово-комунального господарства “Про затвердження Типового статуту об’єднання співвласників багатоквартирного будинку та Типового договору відносин власників житлових і нежитлових приміщень та управителя”, від 27.08.2003 ( далі Наказ № 141).
Усі ці внески мають забезпечувати статутну діяльність ОСББ, утримання багатоквартирного будинку відповідно до вимог законодавства України , що регламентовані Наказом № 76 Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства «Про затвердження Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій» від 17.05.2005 року зі змінами і доповненнями ( далі – Наказ №76).Відповідно до положень Наказу № 76, утримання будинків і прибудинкових територій – господарська діяльність, спрямована на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи щодо забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них (прибудинкової) території відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством.При цьому відповідно до п. 1.5. Наказу № 76 утримання житлового фонду передбачає виконання робіт, передбачених наказом Держжитлокомунгоспу України від 10.08.2004 N 150 “Про затвердження Примірного переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень будинків, споруд”, зареєстрованим у Мін’юсті України 21.08.2004 за N 1046/9645 (із змінами), який включає:
- прибирання прибудинкової території; вологе прибирання сходинкових кліток;
- обслуговування внутрішньобудинкових мереж холодного та гарячого водопостачання;
- обслуговування внутрішньобудинкових мереж теплопостачання;
- витрати на освітлення місць загального користування, дератизація та дезінфекція приміщень загального користування;
- поточний ремонт багатоквартирному будинку тощо. Олена Жмуйданович,
юрист